JAK TO VIDÍ MIMINKO

Gentle Hands of Mother Holding Her Precious Newborn Baby Girl.

Když se dítě narodí má jen velice omezené schopnosti komunikace se svým okolím, pohybuje se buď díky vrozeným reflexům, pomocí nekoordinovaných trhavých pohybů celým tělem nebo s naší dopomocí. Polohu těla zaujímá takovou, do jaké ho dáme sami. Trvá mu přibližně rok než dokáže říct první smysluplné slovo, než se samo postaví v prostoru a udělá první krůčky. Ještě uběhne dlouhá doba než poskládá celou větu a řekne si, co potřebuje, jak se cítí a co chce.

Nemá to právě jednoduché. Může se snadno zdát, že nic nevnímá, necítí a ničemu nerozumí. Přebalit, nakojit nebo nakrmit, umýt a utišit, prostě ho obstarat… stačí to k životu? Dítě se rodí jako už dokonalý malý člověk, přírodou plně vybavený, citlivý a velice vnímavý k prostředí a lidem, se kterými žije. Na tomto základně se vytváří první zkušenost a představa o sobě, rodičích, o světě.

Každé dítě je jedinečné svým genetickým potenciálem, temperamentem a osobnostními projevy, rychlostí metabolismu a růstu, dokonce i potřebou spánku. Nepochybné však je, že pro všechny platí obecné vzorce chování a zákonitosti vývoje člověka. Všichni prochází geneticky naprogramovanými vzorci psychomotorického, sociálního a citového vývoje.

A všechno to začíná ještě mnohem dřív. Výzkumy ukazují, že už doba před početím a během těhotenství (chtěné/nechtěné těhotenství, životní styl, zdraví rodičů i jejich vzájemný vztah) má velký vliv na zdraví, vývoj a prožívání dítěte po celý život. Období strávené v matčině děloze má velké množství výhod, avšak je dobré myslet i na to, že nyní už jde o životy dva a každý stres, strach, obavy maminky i prostředí, kde žije, ho velice ovlivňují. Mnoho těchto strachů v maminkách vyvolává čtení ničím nepodložených negativních vět v některých časopisech, v televizi nebo na internetu. Bohužel někdy „straší“ i zdravotnický systém. Od okamžiku první návštěvy se maminka stává pacientkou, ačkoli vůbec není nemocná, ale pouze jen těhotná. A přitom je těhotenství jedním z nejpřirozenějších a nejkrásnějších období v životě. Stejně tak přirozené je mít naprosto zdravé dítě.

Právě v tomto období je skvělá příležitost zamyslet se nad sebou a svým životem. Mohla by to být pro nás výzva – pokusit se změnit způsoby svého myšlení a prožívání. Nejvíce se dítě učí příkladem, příkladem který mu dává jeho rodina a prostředí, ve kterém vyrůstá. Čili otázka zní: „Jaký život bychom chtěli pro své dítě?“

Vzkaz pro těhotné maminky:

Užijte si těhotenství, soustřeďte se na to hezké a těšte se na miminko. Přemýšlejte o děťátku od první chvíle jako o vzácném hostu, který se vás rozhodl navštívit a tak se k němu také chovejte. Zatím ho neznáte, ale brzy se poznáte a bude to pro vás ten nejmilejší člověk, kterého jste kdy potkala. Važte si toho, že si vás vybralo. Projevujte mu lásku a náklonnost ve svých myšlenkách a hlazením rostoucího bříška. Pokuste se s ním komunikovat. V duchu i nahlas si s ním povídejte a zpívejte mu.

Co zažívá miminko před narozením…

Přes stěnu dělohy miminko cítí houpavé pohyby v plodové vodě, která ho nadnáší. Díky omezenému prostoru v děloze cítí hranice svého těla, svoji polohu i velikost. Cítí matčino teplo, ochutnává plodovou vodu, může si cucat palec, dotýkat se vlastního těla a dělohy. Po celou dobu těhotenství se přizpůsobuje rytmu maminky, získává tak vlastní zkušenost a rozvíjí se jeho vzájemný vztah s maminkou. Nemusí přijímat potravu, trávit ani vylučovat.

Po narození ho čeká velký úkol – přizpůsobit se novým podmínkám mimo dělohu. A bez naší pomoci se to neobejde. V období několika týdnů po porodu se rodiče sžívají se svým miminkem, učí se empatii, učí se rozpoznávat jeho potřeby, jeho osobnost jako neopakovatelnou lidskou bytost.

Happy Mother and her Newborn Baby Kissing and hugging

Vzkaz pro novopečené maminky:

Máma je, a dlouho zůstane, tím nejdůležitějším člověkem v životě každého z nás. Tak jak jste se připravovala a postupně zvykala na příchod miminka, plynule navážete po jeho narození. Co vám v těhotenství připadalo nezvyklé možná až absurdní, nyní je pro vás běžnou součástí a komunikace s ním vám nečinní obtíže. Pokud to tak nebylo, nezoufejte. Nikdy není pozdě s tím začít.

Už od první chvíle po narození potřebuje miminko zejména vaši bezpečnou láskyplnou náruč a mazlení v takových polohách, které mu budou připomínat nitroděložní život. Povzbuzujte ho k jeho vlastní aktivitě při společných hrách v náruči i na podložce, kdy miminko uspokojí svoje sociální a emoční potřeby a zároveň posiluje svaly, které podporují peristaltiku střev (trávicí pochody) i svaly, které jsou důležité ke správnému vzpřímení stoji a chůzi, k rozvoji jemné motoriky, řeči a celkovému vývoji a příjemně se fyzicky unaví. V době odpočinku a spánku mu nabídněte takové podmínky, aby se cítilo stejně dobře jako ve vaší náruči, v teple, pohodlí a bezpečí se dosyta vyspalo a odpočinulo si, aby mělo dostatek síly a energie pro svůj růst a vývoj.

Milujte ho a naslouchejte jeho potřebám. Buďte mu k dispozici, protože takto malé miminko ještě nemá ponětí o čase a co se nám zdá jako chvilička, pro něj je celá věčnost.

V břiše bylo s vámi dítě spojeno pupeční šňůrou, toto pomyslné spojení matky s dítětem přetrvává ještě dlouho po jeho narození. Objeví-li se nějaký nový problém jako třeba pláč, nemoc, vyrážka apod. Zamyslete se: Co právě teď prožíváte? Nad čím přemýšlíte? Jaké změny se ve vašem životě dějí?

Dítě je skvělým „barometrem“ na vás a na dění kolem sebe.

Jak poroste a postupně se osamostatní potrvá ještě nějaký ten měsíc. Užijte si ten jedinečný a neopakovatelný čas se svým dítětem. Stojí to za to!

MUDr. Veronika Študlarová
S láskou se věnuje péči o zdraví dětí. Je žena, matka a lékařka. Vytvořila vzdělávací program pro rodiče. Je autorka knihy 7 rad jak zatočit s bolestí bříška . Pořádá kurzy a živá setkání . Domnívá se, že kvalitní příprava a vzdělání rodičů nejen v péči o dítě, ale i komplexním pohledu na celou rodinu, je základním předpokladem jejího dobrého fungování a zdraví. Celý příběh najdete tady >>
Komentáře