JAK ZAŘÍDIT, ABY S NÁMI MIMINKO CHTĚLO SPOLUPRACOVAT

pribeh beso

„Proč to naše malé tak nesnáší oblékání? Proč nemá rádo koupání? Proč se téměř z veškeré péče o něj stává akce tak na hodinu? Tak například vypravování ven. Oproti domácí rutině mezi kojením, přebalováním, praním a žehlením je procházka s kočárkem docela příjemnou změnou. Ovšem ne tak pro naše malé! Než se konečně vypravíme, zpocená jsem já, zpocené a rozzuřené je i malé a z vidiny příjemně strávené procházky venku se stane čiré zoufalství… Jen ať už konečně usne a mám alespoň na chvíli klid.”

Znáte to? Připadá vám to povědomé? Jestli ano, nezoufejte. Taky jsem to měla podobně se svým miminkem, než jsem přišla na způsob, jak to vše v pohodě zvládnout.

Kouzelná formulka se skrývá pod slovy komunikace, denní režim a rituály. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

KOMUNIKACE

Když jsem si své miminko přivezla z porodnice domů, netušila jsem, jak s ním komunikovat. Říkala jsem si: “Jak dalece je schopný mě vnímat? Má vůbec smysl na něj mluvit? Je to něco úplně jiného než mluvit s někým, kdo mi umí normálně odpovědět.” No a tak jsem to moc nedělala. Malý nespolupracoval. Koupání a oblékání přímo nesnášel a já jsem se necítila vůbec dobře.

Stačilo udělat drobnou změnu v osobním nastavení a začaly se dít divy…

Fakt, že je váš malý človíček v zavinovačce, mění pouze to, že vám zatím neumí odpovědět. Neznamená to však, že s vámi nekomunikuje.

Ačkoli se může zdát, že malé miminko nevnímá, co se kolem něj děje, opak je pravdou. Nerozumí sice obsahu vašich slov, ale bezpečně rozpozná například, jestli jste v pohodě nebo ne, pozná hlas své maminky, její vůni…

Takže komunikovat s takto malým dítětem má smysl. Už jen proto, že si tak hned od počátku vytváříte společný komunikační kanál, způsob komunikace, který se vám bude později velice hodit.

komunikace s dítětem

DENNÍ REŽIM

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak chcete vychovávat své dítě? Jaké jsou ty nejdůležitější oblasti péče o něj? Napadlo vás, jaký názor na to má váš partner? Pokusili jste se na tom společně domluvit? Jestli ne, tak právě teď přišla ta nejlepší doba.

Jako čerstvá maminka jsem věděla, že by bylo dobré miminku nastavit denní režim. Nechtěla jsem v noci bdít a ve dne padat únavou na ústa.

Nedocházely mi však souvislosti…

Když žilo miminko ještě v bříšku, mělo svůj vlastní režim. Spalo, kdy chtělo, nemuselo jíst, trávit ani vylučovat. Postupně se přizpůsobovalo rytmu maminky. Žili spolu jako jedno tělo a jedna duše. Miminko cítilo každý stres maminky i každou její radost.

Po narození očekává, že tomu tak bude i nadále. Takové malé miminko nemá ponětí o čase. Je mu jedno, jestli je 8 hodin večer nebo ráno a mělo by jít spát nebo vstávat. Neorientuje se v tom, cítí se úplně ztracené a zmatené. Jeho jediným záchytným bodem jsou právě jeho rodiče. Oni by ho měli citlivě a pozvolna přivykat na nový svět, na střídání dne a noci, na pravidelné odpolední procházky s kočárkem, večerní koupání, oblékání atp.

Ten trik tkví v tom, že když mu citlivě nastavíte pravidelný denní režim, tak s vámi bude chtít spolupracovat.

RITUÁLY

Rituály jsou pak tím prostředkem, nástrojem k uspořádání dne tak, aby to vyhovovalo všem. Rituály jsou různé činnosti, které se pravidelně opakují.

Já to mám třeba tak, že když si večer nedám sprchu a ráno nerozhýbu své tělo, necítím se ve své kůži. Miminka to mají podobně, jen ještě nemají vybudované návyky.

JAK DÍTĚ POZNÁ, ŽE JE ČAS JÍT SPÁT

Když si nastavíte určité příjemné rituály, které následují vždy ve stejném sledu, stejným způsobem, osobou tak, že je dítě rozpoznává, máte vyhráno. Pro inspiraci jimi může být například koupání, kojení, ukládání ke spánku,…

 priběh lukasek

Mohlo by to vypadat, že bychom pak nedělali nic jiného než přesně stanovené činnosti kolem dítěte.

„Jenom aby ta naše Vendulka z toho nebyla rozhozená, ne dej bože, aby se o ni snad starala třeba její babička.”

Nejsme stroje a občasná změna v denním režimu dítě otužuje a posiluje jeho schopnost se přizpůsobit, získat novou zkušenost, naučit se to zpracovat v bezpečném prostoru v jeho milující rodině. Dítě potřebuje lásku a péči nejen maminky, ale i tatínka a ostatních členů rodiny.

DÍTĚ SE NEJVÍCE UČÍ NÁPODOBOU

V tomto článku jsem vám předala určitý návod, formu toho, jak by mohl vypadat průběh dne vašeho dítěte. Náplň si však už musíte doplnit sami. Ráda bych připomněla jednu důležitou věc. Vše, co děláme, jak se chováme, mluvíme a komunikujeme, jakých zásad se ve svém životě držíme, jak jíme, co pijeme, jak se hýbeme, pracujeme a odpočíváme. To všechno se zrcadlí v hlavinkách našich nejmenších. Nezapomínejte na to.

Jaké rituály se osvědčili vám? Napište mi to do komentářů.

Zdroj citace: http://beso.blog.idnes.cz/c/431209/prodam-dite-zn-specha.html

MUDr. Veronika Študlarová
S láskou se věnuje péči o zdraví dětí. Je žena, matka a lékařka. Vytvořila vzdělávací program pro rodiče. Je autorka knihy 7 rad jak zatočit s bolestí bříška . Pořádá kurzy a živá setkání . Domnívá se, že kvalitní příprava a vzdělání rodičů nejen v péči o dítě, ale i komplexním pohledu na celou rodinu, je základním předpokladem jejího dobrého fungování a zdraví. Celý příběh najdete tady >>
Komentáře