ČASOVÝ HARMONOGRAM – KOJENÍ VE DNE V NOCI

kojení a spánekKdyž jsem byla těhotná, pamatuju si na rady od okolí: “Musíš ho na kojení budit co 2 hodiny, aby chudinka nestrádal. Ty nemáš váhu? Jak potom poznáš, že kojíš dost?!”

Uf. Musím se v duchu smát, když si vzpomenu, jak jsem se tím nechala tenkrát stresovat.

Jak souvisí spánek s kojením? Jak často bych měla kojit? Měla bych miminko na kojení budit? Jak poznám, že má dost mléka, že mu nic nechybí?

Kolem kojení panuje celá řada mýtů a omylů. Pojďme některé společně zbořit a podívat se na to, jak to s tím kojením a spánkem skutečně je.

NEJVHODNĚJŠÍ DOBA KE KOJENÍ

Začíná to už před narozením…

V posledních měsících nitroděložního života se objevují u dítěte spánkové cykly. Je důležité rozlišovat spánek hluboký tzv. nonREM. Dítě dýchá pomaleji, má pomalejší tep, uvolněně odpočívá. REM spánek tzv. spánek snů je povrchnější, oči se pohybují, dítě se usmívá apod. Pokus o nakojení po probuzení v hluboké fázi, je obvykle neúspěšný. Navíc tak dochází k narušování přirozeného cyklu spánku, dítě je více unavené a předrážděné.

Abyste měli jistotu, že vše je tak, jak má být a vaše miminko dobře prospívá, můžete sledovat frekvenci kojení a počet pomočených plen za 24 hod.

Zpočátku je lepší kojit častěji, aby se nastartovala tvorba mléka a miminko se naučilo správně sát. Až se plně nastartuje laktace (tvorba mléka), můžete se řídit doporučením níže.

V případě, že je dítě zdravé, donošené, dobře prospívající, mělo by stačit kojit alespoň 6x, spíše 7-8x denně (obvykle častěji). Zda má miminko dostatečnou výživu, lze sledovat tak, že má 6-8 pomočených plen za den a 2-4 stoličky za den. Později může i několik dní vynechat.kojení čas interval

Není nutné se řídit striktně určitým časovým intervalem mezi kojením, avšak nechat dítě spát a kojit pouze 3-4x denně také není dobré.

Ráda připomínám, že není nad vlastní zkušenost. Tak vám, milé maminky, předkládám příběh jedné maminky o spánku a nočním kojení.

kojení a spánek

Můžete si plánovat spánek a kojení jak chcete, stejně si to příroda zařídí, jak potřebuje.

NEZAPOMÍNEJTE NA SVOU INTUICI, ale i selský rozum

To, že vaše dítě splňuje určitá rozmezí v tabulkách a přitom je často nespokojené, neznamená, že je to takto v pořádku. Mé miminko přibíralo dobře, ale stejně bylo pořád nespokojené. Často plakalo, spalo povrchně a budilo se brzy. Mělo často nafouklé bříško. Trápily ho “prdíky”. Odborně řečeno měl tříměsíční kojeneckou koliku.

Zpočátku jsem se bránila pořízení váhy domů. Ale vyměkla jsem. Myslela jsem si, že častým vážením se uklidním, že mám dost mléka pro miminko. Opak však byl pravdou. Nejen z vlastní zkušenosti, ale i ze zkušenosti mnoha maminek, nedoporučuji dítě často vážit. Není potřeba dítě stále kontrolovat, jestli dost přibírá. Zbbytečně se tím stresujete a naopak tvorbu mléka tím nechtěně tlumíte. Kontroly v poradně dětského praktika jsou s dostačující frekvencí a případné odchylky se dají docela dobře vysledovat.

Mother-Child_face_to_face

Jak jsem se naučila opět naslouchat své intuici…

Pokud máte problémy s kojením, nejste si jisté, zda to děláte správně a vaše miminko má dostatek mléka, zastavte se. V klidu jde všechno lépe. Vnímejte sebe a své pocity, vnímejte své miminko, pozorujte a chovejte ho. Čím blíže dětem jsme, tím lépe jim porozumíme. Jak na vás celá situace působí? Co by vám v tuhle chvíli pomohlo?

Pokud chcete s odpovědí pomoct, klikněte na odkaz ZDE>>

Zdroj citace:

http://beso.blog.idnes.cz/c/431209/prodam-dite-zn-specha.html

MUDr. Veronika Študlarová
S láskou se věnuje péči o zdraví dětí. Je žena, matka a lékařka. Vytvořila vzdělávací program pro rodiče. Je autorka knihy 7 rad jak zatočit s bolestí bříška . Pořádá kurzy a živá setkání . Domnívá se, že kvalitní příprava a vzdělání rodičů nejen v péči o dítě, ale i komplexním pohledu na celou rodinu, je základním předpokladem jejího dobrého fungování a zdraví. Celý příběh najdete tady >>
Komentáře