ZKRESLENÝ A NEÚPLNÝ PŘÍBĚH KATEŘINY K. Z POŘADU ČTYŘI V TOM

baby-218149_960_720Třetí řada oblíbeného dokumentárního seriálu Čtyři v tom se soustředila na konfrontaci dvou příběhů – pediatričky Kateřiny a alternativně uvažující Pavly. Díl věnovaný porodu podsouvá divákovi velké drama v nemocnici, které vyústí ve vážnou infekci dítěte.

Nedávno vyšel na blogu iDnes rozhovor o domácích porodech s Pavlou K. ze seriálu Čtyři v tom. Blogerka Karla Míková se zaměřuje především na propagaci alternativních domácích porodů. Rozhodla jsem se ukázat, jak to s lékařkou Kateřinou ze seriálu skutečně bylo.

jjjMinulý týden porodila má kamarádka doma. Neplánovaně. Na porod svého druhého dítěte byla pečlivě připravená. Měla svou porodní asistentku (PA), která ji měla doprovázet v průběhu porodu v počátcích doma a pak i v nemocnici. Vše bylo naplánované – porodní plán, sjednaná PA, předběžně domluvené dokonce dvě porodnice. Přestože PA byla zkušená a dokonce se netají řadou porodů doma, v tomhle případě se porod nevyvíjel podle předpokladů…

Průběh byl tak rychlý, že do porodnice už odjet nestihli.

Miminko i má kamarádka byli v pořádku. Díky za to. V souvislosti s touto událostí mě však napadlo: Co by PA dělala, kdyby bylo dítě v náhlém ohrožení života bez vybavení a odborné pomoci, kdy o životě a smrti, o celoživotním poškození zdraví rozhodují v řádku minuty? Jak dalece se dají předvídat komplikace?

Teď se opět vrátím k příběhu Kateřiny ze seriálu Čtyři v tom. Na jejím příkladu ukážu, že ani v případě fyziologického těhotenství se nedá celá řada komplikací předvídat.

V nejednom divákovi tento seriál zanechal pocit, že přes všechnu zdravotní péči, „sterilní“ prostředí v nemocnici a lékařské intervence, malý Matýsek skončil na JIPce s antibiotiky. Kdežto porod Pavly K. vypadal tak krásně a příjemně, že?

Celou výpověď Kateřiny si přečtěte na chatu České televize. Je to 8 otázka Lil.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10935486619-ctyri-v-tom-3/214562260200004-dva-porody/chat/5554-katerina/

Je až neuvěřitelné, jak se dá díky šikovnému střihu zkreslit vnímání času. Jak mohla Katka tak chladně předat své dítě do cizích rukou, místo aby ho s láskou přivinula k sobě na hrudník. A jak je možné, že v onom „sterilním“ prostředí miminko dostalo infekci?!

Tady jsou fakta:

  1. Od „píchnutí vody“  to trvalo pouhé 3 hodiny do porodu dítěte.
  2. Chladné odložení dítěte k cizím lidem nebylo odmítnutí lásky toho malého tvorečka, ale rozpoznání závažných klinických příznaků zkušenou dětskou lékařkou.
  3. Ač průběh těhotenství nic nenaznačoval, miminko onemocnělo už v bříšku a uspíšením porodu „píchnutím vody“ mu vlastně zachránili život.

Je spousta okolností, které se předvídat nedají.

UCIN_HCMPříběh Kateřiny a Pavly v podání dokumentárního seriálu Čtyři v tom 3 poskytuje v některých pasážích i pozornému divákovi neúplný a záměrně zkreslený snímek, jehož hlavním záměrem byla konfrontace porodu v nemocnici a porodu doma.

Pokud vás zajímá můj názor na péči o novorozence v našich porodnicích, přečtěte si můj článek Současné trendy v péči o novorozence: Realita nebo utopie. Dovíte se tam, kam směřuje péče o matku a dítě u nás, jaký je ideál a také proč se stává, že není tento ideál naplňován.

Na jednu stranu jsem ráda, že se o problematice porodů a zdravotní péče u nás mluví. Že se o tato témata lidé stále více zajímají.

NA POČÁTKU BYLO SLOVO.

Tímto hovorem se mezi zdravotníky dostává povědomí o psychosomatice, o významu individuálního, empatického, lidského přístupu k pacientům. Tímto hovorem se rozdmýchává povědomí o zodpovědnosti za zdraví společnosti i každého z nás. Tímto hovorem se připomíná na jakých základech stojí svoboda a možnost svobodného rozhodnutí. A za to jsem moc ráda.

Na druhou stranu to jde mnohdy příliš do extrému. A ten neprospívá nikomu. Zachovejte  selský rozum a nevěřte všemu, co vám média prezentují. Nemuselo by to dobře dopadnout.

MUDr. Veronika Študlarová
S láskou se věnuje péči o zdraví dětí. Je žena, matka a lékařka. Vytvořila vzdělávací program pro rodiče. Je autorka knihy 7 rad jak zatočit s bolestí bříška . Pořádá kurzy a živá setkání . Domnívá se, že kvalitní příprava a vzdělání rodičů nejen v péči o dítě, ale i komplexním pohledu na celou rodinu, je základním předpokladem jejího dobrého fungování a zdraví. Celý příběh najdete tady >>
Komentáře