REFLUX, BLINKÁNÍ A BOLESTI BŘÍŠKA…CO MAJÍ SPOLEČNÉHO A JAK SE JICH ZBAVIT

GER, bolesti bříška

Ublinkává často vaše miminko? Bývá nespokojené do hodiny po kojení, i když má dostatek mléka? Je více dráždivé, plačtivé, spí mělce, krátce a častěji se budí ze spaní? Nelíbí se vašemu miminku v poloze na bříšku? Trpí často na bolení bříška, vy jste nešťastná a nevíte, co s tím?

Vaše miminko nejspíš trpí tzv. GER (gastroesofageální reflux). Čtěte dál a dovíte se, co je to GER a jak to udělat, aby se vaše miminko už konečně přestalo trápit, hezky rostlo a bylo spokojené.

GER je zkratka latinského termínu Gastro-Esofageální Reflux. Je to na vůli nezávislý návrat žaludečního obsahu zpět do jícnu. Za fyziologických (normálních) podmínek umožňuje např. odříhnutí. Vyskytuje se až u 20 % novorozenců a dětí do 18 měsíců. GER obvykle ustupuje postupně s věkem. Je to do určité míry dáno anatomickými poměry přechodu jícnu do žaludku u takto malých dětí. Běžně se projevuje jako časté ublinkávání a zvracení.žaludek reflux

U dětí s onemocněním jícnu, bránice, dýchacích cest a plic, u nedonošených dětí a dětí s nízkou porodní hmotností, u dětí, které potřebovaly dechovou podporu, u neurologických onemocnění a u dětí dlouhodobě léčených některými léky je výskyt GER častější.

Kolik dětí s refluxem potřebuje odbornou péči?

Dobrou zprávou je, že asi u poloviny dětí do 18 měsíců se GER upraví sám. Některé děti jsou i nadále náchylné ke zvracení a návratu žaludečního obsahu zpět do jícnu až do 4 let věku. Pouze 0,4% dětí potřebuje další odbornou léčbu. Uf, tak to není tak hrozné číslo. Teď vám může spadnout kámen ze srdce 🙂

Jak se miminko s GER cítí?

Má intenzivní pocit bolesti a pálení (pálení žáhy) v oblasti žaludku a za hrudní kostí, často se mu zvedá žaludek, často říhá, má potíže s polykáním, po nakojení nebo nakrmení se cítí nadmuté, trpí nechutenstvím. Někdy může i neprospívat a málo přibývat a růst.pláč reflux bolesti bříška

V horším případě se můžou vyskytnout další zejména dýchací potíže, kašel, „zakuckávání se“ během kojení či krmení a další. Ale tím vás nechci zbytečně strašit. Jen je dobré vědět, že to spolu může souviset a že je dobré na to upozornit dětského lékaře.

Nemá to ten maličký jednoduché, viďte? Sami si asi vzpomenete na chvíle, kdy jste snědli nějaké těžké kořeněné jídlo, zapili to alkoholem či limonádou s bublinkami… Už asi tušíte, jak se vaše děťátko cítí.

Jak mu pomoct od potíží?

Zásadní je dodržování dietních a režimových opatření:

A. ZVÝŠENÁ POLOHA – ke spánku, kojení, chování

zvýšená poloha reflux

B. ZAHUŠTĚNÁ STRAVA

  1. plně kojeným dětem je možné podávat malé množství speciálních preparátů těsně před kojením (Nutrilon Nutriton – obsahuje speciální přírodní složku, karubin (mouku ze svatojánského chleba)
  2. stravu můžete zahustit rýžovým odvarem či kaší
  3. u nekojených dětí jsou k dispozici speciální antirefluxní mléka (formule) např. Nutrilon, HiPP, BEBA

C. ČASTĚJŠÍ KOJENÍ / KRMENÍ po menších porcích

 

To by bylo k refluxu téměř vše. Doufám, že jsem vám pomohla a zodpověděla vaše otázky. Pokud ne, mám pro vás důležitou zprávu.

Věděli jste, že reflux, bolesti bříška, nadměrné a bolestivé nadýmání, potíže s kojením, zaklánění se a napínání, neprospívání a celková nespokojenost miminka může mít ještě další příčiny?

Všechny mají jednoduchý společný základ. Jejich pochopením a odstraněním můžete své miminko zbavit trápení jednou provždy.

Klikněte na tento odkaz, kde se dovíte, jak se můj syn a mnoho dalších dětí přestali trápit, zklidnili se a začali dobře prospívat.

CHCI TO VĚDĚT >>>

Další zajímavé informace o kolikách u kojenců najdete v článku ZDE >>>

 

Zdroj:

  1. http://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/gastroezofagealni-reflux-u-deti-156504
  2. Pediatrie pro praxi 6/2006 Gastroesofageální reflux a refluxní choroba jícnu u dětí, MUDr. Dalibor Klusáček, II.dětská klinika, FN Brno
MUDr. Veronika Študlarová
S láskou se věnuje péči o zdraví dětí. Je žena, matka a lékařka. Vytvořila vzdělávací program pro rodiče. Je autorka knihy 7 rad jak zatočit s bolestí bříška . Pořádá kurzy a živá setkání . Domnívá se, že kvalitní příprava a vzdělání rodičů nejen v péči o dítě, ale i komplexním pohledu na celou rodinu, je základním předpokladem jejího dobrého fungování a zdraví. Celý příběh najdete tady >>
Komentáře