Co si představíte, když se řekne „pasení koníčků“? Kdo nemá děti, si nejspíš představí nějakého pasáčka, jak sedí pod stromem a hlídá stádo koní. Ale teď vážně 😊
Nejspíš každý rodič musel slyšet o pasení koníčků nebo hříbátek u malých miminek.
Co to ale vlastně je? Jak by mělo takové pasení vypadat? Kdy by tuto dovednost mělo dítě umět?
Zvládnutí správného pasení koníčků patří k prvnímu mezníku ve vývoji dítěte, nazývá se také první vzpřímení a pro jeho kvalitní a správný psychomotorický vývoj je velmi důležité.
Většina rodičů se domnívá, že když dítě v poloze bříšku zvedá hlavičku, je vše v pořádku. Nemusíte vědět, jaké všechny svaly k této poloze potřebuje miminko umět zapojit, ale jak má tato poloha správně vypadat, byste vědět měli.
Asi už tušíte, že samotné zvedání hlavičky bez dobré opory horních končetin nestačí. Dítě pak bude na bříšku zaklánět hlavičku a přetěžovat svaly nejen v oblasti krční páteře. Svaly krku, ramen a trupu budou v nerovnováze a dítěti se pak poloha na bříšku nebude líbit, bude plakat. Co pak uděláte? Prostě ho na bříško dávat nebudete a je to.
To by však nebylo příliš moudré. Miminko by nemělo přeskočit žádný z důležitých mezníků vývoje (První vzpřímení ve 3 měsících věku k nim nepochybně patří). Pokud se vám něco nezdá, měli byste se raději poradit s pediatrem či rovnou dětským fyzioterapeutem.
Nejdříve mu umožněte se v poloze na zádech uvolnit a ležet symetricky v ose těžištěm na celých zádech. K odpočinku a spánku mu nabídněte klidné, teplé a pohodlné prostředí, dodávající mu pocit jistoty a bezpečí. Pak se bude mít miminko šanci zcela uvolnit. Takové ideální podmínky miminku zajistí péřový podklad. Pak se bude miminku dýchat, trávit i odpočívat nejlépe.
Péřová zavinovačka – hnízdečko
Pokud dítě nespí, co nejvíce se ho snažte svlékat z oblečení i plen, aby nebylo omezováno ve volném pohybu, mohlo zvedat nožky a ručky nad podložku a mohlo se přirozeně otužovat. Tuto aktivitu můžete podpořit mírným tlakem vaší ruky na hrudníček a lákáním na hračku ke zvedání končetin nad tělíčko. To je důležité k tomu, aby si dítě mohlo zacentrovat klouby a posilovat všechny důležité posturální (zajišťující vzpřímení) svaly. Až nastane ten správný čas, tyto svaly budou zodpovídat za správné vzpřímení na bříšku, později v sedu, stoji a při chůzi. Podílí se na rozvoji stability, rovnováhy koordinaci a orientaci.
Poté ho stimulujte k otáčení hlavičky na obě strany. Zpočátku bude největším stimulem a lákadlem váš obličej a hlas, později také nějaká zajímavá hračka.
Následně miminko lákejte k otáčení střídavě na oba boky ve velmi pomalém tempu. Miminko se bude postupně snažit bočně vzpřimovat a posilovat šikmé svaly. Snažte se přitom, aby se vám miminko neprohýbalo do záklonu hlavičky.
Až poté dotočte dítě na bříško, kde ho chvíli ponechte. Dívejte se, jak mu to jde, mluvte na něj a povzbuzujte ho ke zvedání hlavičky nad podložku.
Pokud se na bříšku zaklání, prohýbá se v páteři, zvedá pánev, zapažuje nebo přepadává na jednu stranu, raději ho přetočte zpět na bok, pokuste se zabránit záklonu hlavičky a vraťte ho na záda.
Polohu na bříšku nacvičujte s miminkem už od narození, ale jen po krátkou dobu (po dobu 1 minuty), protože se brzy unaví a může opět docházet k přetěžování svalů se zakláněním atp. Postupně budete moci dobu strávenou na bříšku prodlužovat. Důležité je miminko na bříško polohovat alespoň 5x denně. Při únavě nabídněte miminku častý odpočinek i pocit jistoty v náručí.
Postupně miminko zvykat na polohu na bříšku můžete na rovné podložce, ale i na velkém míči (gymbalu) nebo na těle rodičů.
Velmi dítěti pomůžete, když ho budete z podložky, kočárku, autosedačky, zavinovačky zvedat tzv. nabalením přes polohu na boku od narození (pomalu, plynule, po chvilkách) a nabídnete mu polohu klokánka, tygříka, ve kterých se naučí sledovat okolí z pozice, ze které se později samo naučí zvedat a po celý život používat.
Dlouhodobější zaklánění hlavy až trupu bez zapojení horních končetin se může v pozdějším věku projevit vytvářením „hrbu“ na zadní straně krku, miminko se nenaučí správně tzv. první vzpřímení, což může způsobit potíže s jeho dalším vývojem v procesu vzpřimování a přesunout se do dalších částí páteře, slabých břišních svalů,…
Užijte si s dětmi tohle cvičení a hry! Uteče to velice rychle. Ukažte svým dětem cestu k rozvoji motoriky od lehu až k chůzi, aby mohlo zapojovat ty správné svaly. Vždyť tyhle svaly ho budou nosit po celý život.
Pokud se chcete dovědět další zajímavé informace a návody, jak podpořit psychomotorický vývoj svého miminka, klikněte sem.