CO NE-DĚLAT, KDYŽ DÍTĚ PLÁČE ANEB JAK SE „PRDÍKŮ“ URČITĚ NEZBAVÍTE

Jak utěšujete své miminko? Co vám funguje a co ne? Pokud vaše dítě nepatří k těm „hodným“ miminkům, co pouze jí a spí, asi jste se už poohlíželi po nějaké té „dobré“ radě, jak ho uklidnit.

Kojenecké nebo také tříměsíční koliky jsou velice nepříjemné jak pro děti samotné, tak i pro jejich rodiče. Ti jsou pak ochotni vyzkoušet všechno možné, zkouší lecjaké vychytávky, jen aby toho malého křiklouna už konečně utišili.

JAK TOHO MALÉHO KŘIKLOUNA UTIŠIT

Pokud k nim patříte, možná jste už slyšeli od svého okolí rady jako: „Drncejte s ním v kočárku nejlépe přes hrboly.“ a „Hlavně hodně houpat a natřásat, třeba na gymnastickém míči.“ anebo „Posaďte ho do auta a jezděte tak dlouho dokud neusne.“ a také „Pusťte mu větrák, fén nebo vysavač jako bílý šum.“ nebo také „Pevně mu zaviňte ruce k tělu a zabalte ho jako housenku.“ a Noste ho co nejvíc u sebe v šátku.

Je vám to povědomé? Jestli jste už některé z nich zkoušeli, jak vám fungovaly?

Uděláme si teď malý pokus. Podíváme se na to jinak. Vžijte se teď na chvíli do malého miminka.

Představ si, že máš malinké tělo a ruce. Je ti asi 5 týdnů. Moc toho o světě nevíš. Neorientuješ se v čase, ani v prostoru. Neumíš mluvit ani chodit. Nevíš, co se po tobě chce nebo nechce.

Jak se ostatní doví, že ti není dobře, že něco chceš? Spustíš tedy pořádný křik. Doufáš, že to pomůže a kýženou pozornost si přivoláš.

A je to tady! Už tě berou do náruče a šup s tebou do kočárku a drncat a přes hrboly. V kočárku nadskakuješ a kymácíš se ze strany na stranu jako loď na rozbouřeném moři. Jak se teď cítíš? Jsi klidnější a chce se ti usnout?

Teď tě opět berou do náruče. Zavážou ti ruce k tělu tak pevně, až z toho nemůžeš pomalu ani dýchat. A šup spolu na gymnastický míč. Brečíš, až se zalykáš. Začnou s tebou hopsat a natřásat na míči. Pomáhá ti to?

Když ani tohle nezabere, pustí ti zvuk vysavače nebo větráku. Jak je ti teď?

Už můžete zase vyrůst z malého tělíčka a odpovědět si na to.

CO SE DĚJE, KDYŽ SE PODÍVÁME POD POVRCH

Nevím, jak vy, ale většina dětí se v takové situaci dobře necítí. U mámy je jim fajn, to jo, ale bolí je břicho a to všemožné natřásání jim vůbec nedělá dobře. Ztrácí pocit jistoty a bezpečí. Ohraničený prostor jim sice dělá dobře, znají ho od maminky z bříška, ale být svázaní jako housenky jim na pohodlí moc nepřidá. A hlasitý a neznámý zvuk vysavače je spíš vyděsí než cokoli jiného. Všechny tyhle pokusy o utišení vlastně nechtěně způsobují zvýšené napětí a dráždivost. To vše se pak stupňuje, pakliže jsou miminka dlouhodobě držena a nošena v pozicích s končetinami zapaženými za úroveň ramen, v záklonu a svisle. Takže nejenže se kolik nezbaví, ale ještě další potíže se k nim můžou přidat.

Jaké potíže to jsou, o principech psychomotorického vývoje a významu správného zvedání a držení miminka se dočtete v článku Respekt pocitů a vlastního vývoje.

Jak se bolení bříška nadobro zbavit a jak s miminkem správně  zacházet se dovíte TADY.

Napište do komentářů, jak utěšujete své dítě vy.

MUDr. Veronika Študlarová
S láskou se věnuje péči o zdraví dětí. Je žena, matka a lékařka. Vytvořila vzdělávací program pro rodiče. Je autorka knihy 7 rad jak zatočit s bolestí bříška . Pořádá kurzy a živá setkání . Domnívá se, že kvalitní příprava a vzdělání rodičů nejen v péči o dítě, ale i komplexním pohledu na celou rodinu, je základním předpokladem jejího dobrého fungování a zdraví. Celý příběh najdete tady >>
Komentáře