KOJENECKÁ KOLIKA A BOLESTI BŘÍŠKA: NIC NEOBVYKLÉHO?

baby kolikaDříve jsem si připadala poněkud zvláštně, když se veškerá má konverzace stáčena na dětské větry.

Kdo to nezažil, nepochopí…

30 až 40 % miminek trpí po narození kojeneckou nebo také tříměsíční kolikou. Jedná se o jeden z nejčastějších problémů v ordinaci praktického dětského lékaře. Co to jsou kojenecké koliky? Jak je poznat? Proč kvůli nim propláčou miminka denně i několik hodin?

Také jste zažili ten pocit bezmoci, kdy nedokážete uklidnit své plačící miminko? Miminko usedavě pláče, má nafouklé bříško, různě se kroutí a prohýbá, přitahuje nožky k tělu, zatíná pěstičky a rudne v obličeji? Zkoušíte všechno možné, ale nic nepomáhá? Trvá to někdy i několik nekonečných hodin? Trápíte se a trhá vám to nejenom uši, ale i srdce? Jestli ano, pak se nejspíš jedná o tříměsíční koliku.

Takzvané „prdíky“ občas potrápí každé dítě. Mnohdy to může být způsobeno nevhodnou a nadýmavou stravou kojící maminky. Nebo velkým množstvím spolykaného vzduchu při krmení nebo kojení. Ale i například stres nebo nepohoda v rodině se může podílet na neklidu dítěte. Pokud se tyto stavy nevrací, není se třeba znepokojovat. Pokud se však periody neutišitelného pláče opakují častěji a trvají dlouho, pak zbystřete.

U JAK STARÝCH DĚTÍ SE KOLIKA VYSKYTUJE

Kojenecká kolika se obvykle objevuje po 14 dni od narození a odeznívá po třetím měsíci věku.

Syndrom excesivního pláče (EP)

Kojenecká kolika se dává často do souvislosti s tzv.syndromem excesivního pláče. Platí zde pravidlo tří: jinak zdravý kojenec pláče častěji než 3 dny v týdnu, více než 3 hodiny denně po dobu delší než 3 týdny. S největší intenzitou v odpoledních a večerních hodinách. Je charakterizovaný přetrvávajícím pláčem kojence, kdy běžné postupy užívané k utišení dítěte selhávají.

 

Lindberg rozlišuje 3 hlavní typy teorií vysvětlující příčiny excesivního pláče:

  1. psychologická teorie – příčina EP vychází z neadekvátní interakce mezi matkou a dítětem
  2. gastrointestinální teorie (ze zažívacího traktu) – příčina EP vychází ze zvýšeného napětí a nevyzrálosti trávicího traktu
  3. teorie alergických reakcí – příčina EP je způsobena alergickou reakcí na některou součást potravy

 

Pravdou je, že to je nesnesitelně těžké. Co vám budu povídat. Já sama jsem si to zažila se svým synem. Přikládám příběh jedné z nás (napsaný s lehkou nadsázkou : )

bolení bříška citace

Kolem „prdíků“ panuje spousta různých mýtů.

Jaké jsou nejčastější mýty o pláči a kolikách u novorozenců a malých kojenců?

  1. Kluci trpí na prdíky častěji. Omyl. Kluci nejsou více citliví na bolest než holčičky. Kolikou trpí oba stejně.
  2. Kojené děti mají s prdíky potíže větší než děti na umělém mléce. Nikoliv. Není významný rozdíl mezi kojenými a nekojenými dětmi s kolikami.
  3. Koliky se musí přetrpět, nechat dítě vyplakat. Vždyť z toho stejně vyroste. Ano, nejspíš z toho za několik měsíců vyroste, ale už jen málo se mluví o tom, že dlouhodobá nespokojenost v raném věku může vést a vede k mnoha dalším zbytečným problémům.

O JAKÝCH PROBLÉMECH JE ŘEČ

  • nekvalitní nebo dokonce opožděný psychomotorický vývoj
  • pozdější psychické problémy
  • pozdější problémy s bolestí zad, držením těla a s klouby
  • ve škole potíže s hyperaktivitou, nesoustředěností
  • problémy s řečí, psaním a počítáním

JAK K TOMU DOCHÁZÍ

Miminko hodně pláče, budí se a dožaduje se vaší pozornosti. Co uděláte? Chováte ho v náručí, utěšujete ho, houpete, polohujete, cvičíte, masírujete, vyzkoušíte různé pomůcky, lehátka, nosítka apod.

To vše v dobré víře, že mu chcete pomoci.

Schválně. Zkuste si spočítat, kolik času strávíte touto činností za den. Dejte si čas. Nespěchám.

Máte to?

Tak kolik? 3, 4, 5 hodin nebo i víc?

A teď spočítejte kolikrát ho zvednete, přehmátnete, pokládáte, předáváte,…

To už je trochu těžší. Ráda vám s tím pomůžu. Toto číslo je někdy vyšší než 350!!!

JAK VELIKÝ VLIV MÁ MANIPULACE S DÍTĚTEM A ZPŮSOB, JAKÝM MU POMÁHÁME VYPOŘÁDAT SE S BOLESTÍ A NEPOHODOU NA JEHO VÝVOJ, PROSPÍVÁNÍ A BUDOUCÍ ŽIVOT?

Pakliže je dítě nošeno a chováno svisle, v záklonu, se zapaženými horními končetinami za úroveň ramen, v asymetrických polohách, a navíc s ním ještě v těchto polohách hopsáme či natřásáme a podporujeme tím i jeho zvýšenou dráždivost a svalové napětí,  má nevhodné podmínky na spaní a další, nedostane ani šanci se správně vyvíjet a být spokojené.

MYSLELA JSEM SI, ŽE MÉ DÍTĚ JE SILNÉ.

Myslela jsem si, že mé dítě je silné. Netušila jsem, že něco dělám špatně. Ani studium medicíny mi v tom nikterak nepomohlo. (Je škoda, že “škola rodičovství” u nás neexistuje.) Bohužel mé dítě tak silné, jak jsem předpokládala, nebylo. Následky nevhodné péče na sebe nenechaly dlouho čekat. Projevily se nesprávným pasením koníčů, záklonem a zapažováním, predilekcí hlavičky a jejím sležením na jedné straně, asymetrií těla a zvýšenou dráždivostí.

VÍTE, JAK SILNÉ JE VAŠE DÍTĚ?

V této souvislosti bych ráda zmínila jednu dnes již vyvrácenou domněnku o vnímání novorozenců. Před několika málo desetiletími se předpokládalo, že novorozenci nemohou pociťovat bolest (O současných trendech v péči novorozence se dočtete v mém dalším článku). Dnes již víme, že tomu tak není. Dokonce se zjistilo, že nedonošenci (před 38. týdnem těhotenství) i novorozenci narození v termínu vnímají bolestivé podněty s větší intenzitou. V souvislosti s těmito poznatky se dnes uvažuje o novorozencích, kteří byli často invazivně (zasahující do integrity organismu) léčeni bez použití léků tišících bolest, jako o tzv. „nevyšetřitených“ dětech. Psychická souvislost je zřejmá. Tato malá miminka si na bolest dobře pamatují. Nesouhlasím s tím, že malé miminko toho mnoho nevnímá a pláče bezdůvodně. Jsem přesvědčena, že na dobrém začátku velice záleží

 

Zdroj: Lindberg, T. (2000). Infantile colic: aetiology and prognosis. Act a Paediatrica, 89(1), 1-2.

MUDr. Veronika Študlarová
S láskou se věnuje péči o zdraví dětí. Je žena, matka a lékařka. Vytvořila vzdělávací program pro rodiče. Je autorka knihy 7 rad jak zatočit s bolestí bříška . Pořádá kurzy a živá setkání . Domnívá se, že kvalitní příprava a vzdělání rodičů nejen v péči o dítě, ale i komplexním pohledu na celou rodinu, je základním předpokladem jejího dobrého fungování a zdraví. Celý příběh najdete tady >>
Komentáře