JAK PŘEŽÍT ŠESTINEDĚLÍ A NEZBLÁZNIT SE

PROŽILA JSEM SVŮJ DRUHÝ POROD, DRUHÉ ŠESTINEDĚLÍ. BYLO TO KRÁSNÉ, BYLO TO ŠŤASTNÉ, BYLO TO I BOLAVÉ.

První porod a péče o první mimiko byl velký krok do neznáma.

Přála jsem si, aby můj druhý porod a šestinedělí bylo jiné, lepší. Cítila jsem, že i příprava musí být jiná.

ČLOVĚK MÍNÍ, ŽIVOT MĚNÍ

Těsně před termínem porodu jsme museli řešit všelijaké nečekané události. Nenechali jsme se však vyvézt z koncentrace na klidný příchod našeho miminka.

V porovnání s prvním porodem byl můj druhý porod snadný a rychlý, bez zásahů a bez léků. Velmi mě překvapilo, jak velký to byl rozdíl. Brzy po porodu jsem byla ve výborné kondici. Měla pocit, jako bych ani nerodila.

Zažila velmi zvláštní a silný pocit.

Situace po porodu vypadala velmi dramaticky. Po celou dobu, kdy jsem nemohla být s miminkem, jsem cítila, byla jsem si jistá, že bude v pořádku.

Jistě by to mohla být jedna z těch situací, kdy se člověk začne nadměrně bát o miminko, nechá se celou situací vykolejit, znervóznět. Ale to se mi nestalo.

Nedokážu racionálně vysvětlit jak. Prostě jsem to věděla. Vlastně mě ani moc nepřekvapilo, že se pak synovi dařilo lépe a lépe.

Ukázkově se poprvé přisál k prsu. Za týden přibíral na váze jako průměrný novorozenec za 2 týdny. Dělal velké pokroky. Celkově byl velmi spokojené, klidné, veselé, vydatně spinkající a dobře prospívající miminko.

Překážky, které se během šestinedělí objevovaly, jsme překonávali s přehledem, větší vyrovnaností a vnitřním klidem. S manželem jsme se shodli na tom, že druhé dítě si mnohem víc užíváme.

I když nebylo možné mít nepřetržitý kontakt s miminkem těsně po porodu, doufám, že jsme si to pak plnými doušky vynahradili.

JAK PROŽÍT ŠŤASTNÉ ŠESTINEDĚLÍ V 7 KROCÍCH

Podíváme se teď na 7 důležitých, ale často podceňovaných ingrediencí, jak si šestinedělí užít a nezbláznit se z toho.

1. POHLAZENÍ

Pocit lásky a bezpečí bude pro vás jako pro novopečenou maminku klíčový. Partner a rodina by neměli šetřit chválou, jak vám to s miminkem krásně jde, jaká jste rozená matka, něžná, pečlivá, trpělivá, přestože musíte být hodně unavená. Ať vás partner obejme, pohladí nebo třeba namasíruje.

2. ČAS NA ODPOČINEK, NA SEBE, NA MIMINKO A KOJENÍ

Požádejte partnera o klid na odpočinek a kojení. Mluvte o tom spolu.

3. CHOD DOMÁCNOSTI

S dostatečným předstihem si zařiďte praktické záležitosti ohledně domácnosti tak, abyste měla jistotu, že po porodu se vaše domácnost nezhroutí. Připravte si dopředu alespoň na 2 týdny po porodu podpůrnou síť. Kdo bude pomáhat a jak? Prohovořte to s nastávajícím tatínkem, s blízkou rodinou, přáteli.

Výpomoc vašich blízkých jsou drobnosti, které vám uleví a zároveň vás utvrdí v tom, že vaše nová mateřská role je brána s úctou a pochopením k její náročnosti.

TIP 1: Můžete si třeba navařit na týden dopředu a jídlo dát do mrazáku. Jídlo, které vám chutná, budete mít kdykoli po ruce.

TIP 2: Nebo můžete využít službu profesionálních pomocnic v domácnosti.

4. NÁVŠTĚVY

Je přirozené a pochopitelné, že se budete chtít pochlubit novým přírůstkem do rodiny. Příliš dlouhé a časté návštěvy, nejsou však pro vás i vaše miminko vhodné. Nechtíc od nich můžete dostat nějakou infekci. Stejně tak vás můžou svými, byť dobře míněnými, radami znejistit. Nikdo neočekává, že krátce po porodu budete někoho hostit. Spíš naopak. Přijímejte takové návštěvy, které vám budou užitečné, přinesou jídlo, pomůžou s domácností.

5. SEXUÁLNÍ ŽIVOT

Nenuťte se do společné intimity. Dopřejte si dostatek času na psychickou i fyzickou regeneraci po porodu. Až bude ten správný čas, poznáte to.

6. (NE)DOKONALÁ MÁMA

Po porodu prvního dítěte prochází vaše tělo i mysl velkými psychickými i tělesnými změnami. Naplno vám dojde, jaká je to zodpovědnost přivézt dalšího člověka na svět. Budete se snažit, co to půjde. Faktem je, že ono to taky někdy nepůjde podle vašich představ. S tím je dobré dopředu počítat.

Naprosto běžně se stává… Máte hlad, ale dítě má taky hlad. Chce se vám spát a dítě ne a ne usnout.

Přichází únava, podrážděnost, přecitlivělost. Výčitky, že nejste dost dobrá máma, nejsou ničím neobvyklým. 

Teď si položte otázku.

Musí být všechno perfektní?

Buďte připravená přizpůsobovat se aktuální situaci, vaší kondici a potřebám miminka. Pokud budete mít pocit, že je toho na vás moc, ujasněte si, co je v danou chvíli pro vás a pro miminko nejdůležitější.

Nešly by některé věci zjednodušit? Kdo by vám s tím mohl pomoct?

7. TÁTA

I on má své pocity, i on se stává rodičem. Také se těší na svého potomka, představuje si, jaký bude. I na něj dopadá tíha zodpovědnosti, i on se může bát o zdraví miminka a říkat si, jaký asi bude rodič. Přečtěte si článek společně.

Chtěla bych na tomto místě poděkovat svému muži za laskavá slova podpory, pochopení, útěchy, chvály, obdivu, za pohlazení, masáže i praktickou pomoc.

Děkuji svému staršímu synovi, neboť i pro něj není snadné dělit se o rodiče s dalším sourozencem.

Děkuji našemu nejmladšímu, že do našich životů přinesl radost a štěstí.

Děkuji i vám milé maminky, že jste přečetly článek do konce. A pokud se vám článek líbil, sdílejte ho dál.

MUDr. Veronika Študlarová
S láskou se věnuje péči o zdraví dětí. Je žena, matka a lékařka. Vytvořila vzdělávací program pro rodiče. Je autorka knihy 7 rad jak zatočit s bolestí bříška . Pořádá kurzy a živá setkání . Domnívá se, že kvalitní příprava a vzdělání rodičů nejen v péči o dítě, ale i komplexním pohledu na celou rodinu, je základním předpokladem jejího dobrého fungování a zdraví. Celý příběh najdete tady >>
Komentáře