MÁTE SLABÉ MLÉKO, MAMINKO!

mother breast feeding her childDnes navážu na předchozí článek o kojení a pokusím se zbořit další mýty o kojení. Co vám v porodnici nejspíš neřekli a co byste měli znát ještě před porodem…

Nejen mezi laickou veřejností, ale bohužel i mezi zdravotníky často panují nepravdivé a protichůdné informace ohledně kojení. Takové desinformování maminky často vede k její nejistotě a k zbytečným problémům s kojením. Protože těch chyb a omylů je v oblasti kojení i přes veškerou osvětu tolik, rozhodla jsem se zde zdůraznit ty nejčastější.

  1. Neznalost techniky kojení – až v 85% problémů s kojením. Významná je správná technika přiložení dítěte k prsu. Pohodlí nejenom dítěte, ale i matky rozhoduje. Je dobré mít na paměti individualitu každé matky a dítěte. Jedna poloha, která vyhovuje jednomu, nemusí se líbit druhému.
  2. Dítě bývá přikládáno uprostřed klidného spánku.
  3. Typ prsu matky, obličejík dítěte, spodní čelist, manipulace jazýčkem má vliv na správné přisátí a kojení.bradavky12
  4. Individuální růstová rychlost. Každé dítě roste jiným tempem, často ve skocích, růstových spurtech. Takže se mamince někdy může zdát, že má málo mléka a musí pak častěji kojit.

    htcstore.cz - váha

  5. „Maminko máte slabé mléko.“ To je snad nejrozšířenější mýtus o kojení vůbec. Slabé mléko neexistuje! Mateřské mléko se stále v průběhu dne mění. V rámci jednoho kojení je jiné na začátku i na konci kojení, je jiné i v prů­běhu celé laktace. Pokud je dítě správně přiloženo, většinou uhasí žízeň předním mlékem nebo se za­sytí zadním mlékem s vyšším obsahem tuku. Převážná většina dětí respektuje potřeby své­ho těla a pije mléko do té doby, než se za­sytí. Délka jednotlivého kojení se liší podle aktuálního stavu dítěte, jeho potřeb a podle toho, zda je k prsu správně přiloženo.
  6. Podávání čaje plně kojenému dítěti. Čaj snižuje množství vypitého mateřského mléka. negativně ovlivňuje vstřebávání železa z mateřského mléka a má i vliv na imunologic­ké vlastnosti mateřského mléka.
  7. Podávání dokrmu často jen na základě pocitu matky (pocit, že dítě pláče hlady, pocit, že má ochablá prsa…). Chybnou je myslet si, že čím větší interval mezi kojením je, tím více mléka se vytvoří. A přitom je to přesně naopak! Při mé­ně častém kojení dochází k snižování hormonů prolaktinu a oxytocinu. Neboli čím méně se dítě kojí, méně vypije, méně mléka se vytvoří a jeho tvorba se utlumí. Krom toho však prolaktin též ženu zklidňuje a koncentruje její zájem na dítě. Maminka tak tráví více času s dítětem a to ji naplňuje, cítí se přitom šťastná. Žaludkem dítěte tak prochází nejen jeho láska k mámě, ale i láska mámy k dítěti.
  8. Podávání dokrmu z lahve. Návrat dítěte krmeného z lahve na plné kojení možný je, avšak je to mnohdy zbytečně náročná a trpělivá spolupráce matky a pediatra. Daleko lepší způsob je podávat dokrm alternativním způsobem. Sání dudlíku, z lahve i klo­boučku je pro dítě snazší, a proto je návrat ke kojení ztížený.toplekar.cz-lahev
  9. Retence mléka či mastitida nejsou důvo­dem přerušení kojení nebo k odstříkávání mléka. Chybou by také bylo přerušit kojení při zahájení užívání léků matkou. Informace o lécích, které se mohou užívat během kojení najdete na informačním serveru Laktační ligy.
  10. Charakter a četnost stolic. „Zelená stolice je z hladu.“ Zelené zabarvení stolice bývá často normální. Může to být reakce na potravu matky nebo dítě pije více předního mléka s vyšším obsahem laktózy. U novorozence jsou stoličky častější (2–4 denně), později může u plně kojeného dítěte chybět i několik dní.
  11. Závažnější problémy v rodinných vztazích a osobní problémy ženy. Problémy s kojením obvykle řeší PLDD nebo sestra v ordinaci. Bohužel často nezbývá v ordinaci dostatek času a klidu podívat se na to, co se za problémem s kojením skrývá. Ale nezoufejte, v současné době existuje síť kvalitně vyškolených laktačních poradců z řad zdravotníků i matek. Kontaktovat je můžete prostřednictvím tzv. Horké linky kojení nebo jednotlivé poradny při Baby Friendly porodnicích.
  12. Kojení není nutnost ani povinnost. Psychické překážky kojení jsou stejně závažné jako ty fyzické. Pokud se však kojení daří, je to velká výhoda. Prospívá to fyzickému i psychickému zdraví dítěte. Kojení představuje pro dítě potravu, kontakt a komunikaci. Je v mámině náruči, cítí její teplo, je mu příjemně. Naslouchá důvěrně známému tlukotu srdce, cítí známou vůni. Rytmus dumlání je upokojuje. Příjemné pocity, které u dítěte sání z prsu vyvolává, dávají základ pozdější lásky k matce, a potažmo ke světu. Pokud kojit nechcete nebo nemůžete, je to vaše právo a nikdo vás za to nesmí soudit. Každá matka má právo na infor­mace o správné výživě a má možnost volby. Ano, kojení je podle nejnovějších vědeckých poznatků prima jak pro dítě, tak pro mámu, ale láska k dítěti je víc než to. Pokud dítě krmíte z lahve, nabídněte mu podmínky co nejvíce podobné kojení, nejlépe při co nejtěsnějším kontaktu „kůže na kůži“.

Tak to bychom měli. A teď se konečně dostáváme k něčemu konkrétnímu 🙂 Připravila jsem si pro vás jedno velice povedené video o kojení. Tak hurá do praxe a kojení ZDAR!

Zdroje:

Chyby v péči o novorozence po propuštění z porodnice – 1.část, MUDr. M. Weberová, Pediatrie pro praxi 3 / 2004

http://www.skupinyprorodice.cz/prsa-jako-psychicky-problem/

 Fotky – www.htcstore.cz a www.toplekar.cz

MUDr. Veronika Študlarová
S láskou se věnuje péči o zdraví dětí. Je žena, matka a lékařka. Vytvořila vzdělávací program pro rodiče. Je autorka knihy 7 rad jak zatočit s bolestí bříška . Pořádá kurzy a živá setkání . Domnívá se, že kvalitní příprava a vzdělání rodičů nejen v péči o dítě, ale i komplexním pohledu na celou rodinu, je základním předpokladem jejího dobrého fungování a zdraví. Celý příběh najdete tady >>
Komentáře